سیلندر هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد؟

سیلندر هیدرولیک

سیلندر هیدرولیک وسیله است که انرژی ذخیره‌شده در یک سیال هیدرولیک را به نیرویی در راستای یک خط مستقیم تبدیل می‌کند و اغلب برای تولید حرکت و نیرویی خطی مورداستفاده قرار می‌گیرد.که به‌عنوان پیوندی بین کنترل هیدرولیک و دستگاه، در صنایع گوناگون مانند صنایع شیمیایی، ساخت ابزار، فشرده‌سازی و متصل سازی و… بکار برده می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم سیلندرهای هیدرولیک این است که می‌توانند در دمای خیلی گرم و یا خیلی سرد بدون مشکل و به‌راحتی کار کنند. این وسیله به دلیل کارکردهای زیادی که دارد، در انواع صنایع و تولیدات صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

از این محصول برای تبدیل جریان مایع هیدرولیکی فشرده‌شده به انرژی بهینه و مفید استفاده می‌شود. به‌طورکلی در صنعت هیدرولیک، برای حرکت، نگهداری و جابه‌جایی، از تمام کارکردهای هیدرولیکی سیلندر هیدرولیک بهره می‌گیرند.

مکانیزم سیلندر هیدرولیک چیست؟

سیلندرهای هیدرولیک در انواع گوناگون و با کارکردهای مختلف وجود دارند. پرکاربردترین نوع آن‌ها، سیلندرهای هیدرولیک تک‌کاره و دوکاره هستند. همان‌طور که گفته شد برای ایجاد حرکت خطی استفاده می‌شود.

این محصول دارای عملکرد قدرتمندی است و از اجزای گوناگونی ازجمله: محفظه سیلندر، پیستون و میله‌های پیستون، مهره‌ها و واشرها و… تشکیل‌شده است. در محفظه سیلندر دو درگاه و مته صیقلی برای کار با پیستون وجود دارد. با اتصال پیستون به میله‌های پیستون و ایجاد انقباض و انبساط سیلندر حرکت می‌کند.

مقاومت و سختی میله‌ی سیلندر و دیامترها باعث می‌شود میله سیلندر زیر فشارهای سنگین خم نشود. در بدنه سیلندر خروجی‌های مختلفی وجود دارد که از آن‌ها برای از بین بردن هوای انباشته‌شده در محفظه و پر کردن یا تخلیه کردن روغن هیدرولیکی استفاده می‌کنند. دریچه‌ها و واشرهای بازرسی و دریچه‌های سوپاپ در سیلندر هیدرولیک برای ضربه‌گیری و کاهش ضربه براثر فشار زیاد، در مکانیزم سیلندر تعبیه‌شده‌اند.

 

پمپ هیدرولیک

سیلندر هیدرولیک چه کاربردهایی دارد؟

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در صنایع فولاد

از سیلندر هیدرولیک برای ایجاد حرکت خطی در انواع صنایع، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی استفاده می‌شود. سیلندر هیدرولیک یکی از تجهیزات مهم و پرکاربرد برای جابه‌جایی‌های عظیم است. این وسیله به دلیل قدرت و بازدهی بالا، تعمیر و نگهداری آسان، دقت و کارایی مناسب و حرکت دقیق و بدون انحراف کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع فولاد دارد.

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در صنایع شیمیایی

سیستم‌های هیدرولیک در اکثر صنایع شیمیایی کاربردهای مختلف و متنوعی دارند. سیلندرهای هیدرولیک به دلیل مقاومت در برابر تجزیه و خوردگی، تحمل فشار زیاد و ضریب اطمینان بالا در صنایع شیمیایی بکار برده می‌شوند.

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در صنایع معدنی

در ساخت انواع دستگاه‌های عظیم و صنایع معدنی، از سیلندرهای هیدرولیک، به دلیل سرعت‌بالا و تحمل فشار سنگین استفاده می‌شود. ازجمله مهم ترین کاربرد در صنایع معدنی می‌توان به دستگاه‌های حفاری، دستگاه‌های سنگ‌شکن، تجهیزات آسیاب و … اشاره کرد.

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در ساخت ماشین ‌آلات کشاورزی

از جک هیدرولیک و سیلندر هیدرولیک در ساخت انواع ماشین‌آلات کشاورزی مانند ماشین‌های خرمن‌کوب و کلوخ شکن استفاده می‌شود. به‌طورکلی در بیشتر ماشین‌آلات کشاورزی برای انتقال و جابجایی از قدرت سیلندرهای هیدرولیک و توان سیال بهره می‌گیرند.

پمپ هیدرولیک

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در دستگاه‌های صنعتی

کاربرد سیستم هیدرولیک در دستگاه‌های صنعتی برای انتقال قدرت و سرعت می‌باشد. به دلیل بالا بودن توان قدرت و سرعت دقیق و قابل‌کنترل در سیلندرهای هیدرولیک، در اکثر دستگاه‌های صنعتی از این وسیله استفاده می‌شود.

  • کاربرد سیلندر هیدرولیک در صنایع خودروسازی

امروزه در صنعت خودروسازی برای شکل‌دهی و ایجاد فرم بدنه خودرو بر روی ورق‌ها، از سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌گردد. پرس‌های هیدرولیک باقدرت زیاد و تناژ بالا جهت شکل‌دهی به بدنه خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید سیستم‌های هیدرولیک در قسمت فرمان و ترمز خودرو نیز بکار گرفته می‌شوند.

مقالات مرتبط

درباره سپهر آسیا

شرکت سپهر هیدرولیک آسیا با بکار گیری نیروهای متخصص و مجرب و با توجه به نیازهای بازار صنعت امروز کشور به صورت مشخص صنایع زیر بنایی را مد نظر قرار داده و خدمات فنی مهندسی و تامین قطعات با کیفیت مطلوب را سر لوحه کار خود نموده است و در این راستا تا کنون خدمات ارزنده ای را به صنعت کشور ارائه نموده و مایع مباهات است که این شرکت در مواردی توانسته خدمات بی سابقه و منحصر به فردی انجام دهد که در بخش پروژه ها به آن اشاره خواهد شد.

دسترسی سریع

تماس با ما

لوگو
طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ