صفر تا صد طراحی سیستم هیدرولیک

طراحی سیستم هیدرولیک

برای طراحی یک سیستم هیدرولیک باید با توجه به نیاز مشتریان طراحی اولیه انجام شود بعد از مورد تایید قرار گرفتن طرح اولیه بایستی المانهای مدار انجام شود.در مرحله بعد مواردی موردهای مهم در یک طراحی مناسب شیرآلات، جک هیدرولیک، مخزن می باشد.

مهمترین موارد که باید در طراحی در نظر داشت عبارتند از ساده بودن در توانایی، موثر و کارآمد باشد، هزینه پایین، توانایی سرویس دهی، نگهداری و تعمیرات می باشد. همه این موارد شاید در دید اول ساده به نظر برسند اما در طراحی سیستم هیدرولیک بسیار ضروری هستند. وقتی در یک طراحی قطعات کمتری به کار برود حاصل آن خرابی کمتر در اجزاء سیستم می شود. زمانی که خرابی در سیستم کمتر شود در نتیجه توانایی و کارایی سیستم بالا می رود.

زمانی که در یک سیستم کاهش فشار اتفاق می افتد در سیستم هایی که ب اجزاء کمتر طراحی شده اند این افت فشار باعث افزایش کارایی سیستم می شود. به کار بردن قطعات کم یعنی پایین آمدن هزینه و افزایش کارایی سیستم می باشد.

طراحی ساده

سادگی در طراحی و ساخت یک سیستم همانطور که باعث پایین آمدن هزینه ها می شود اینگونه برداشت نشود که سیستم نیاز به سرویس و مراقب و نگهداری ندارد. سیستم های هیدرولیک حتما به سرویس دهی و حفاظت نیاز دارند. وقتی یک سیستم هیدرولیک طراحی می شود بایستی به سهولت سرویس کردن سیستم هیدرولیک و نگهداری این سیستم توجه خاص شود.

یک طراح فنی سیستم هیدرولیک باید اطلاعات دقیق و کامل درباره قطعات و کار هر کدام داشته باشد و در بکار بردن قطعات از بروزترین مدل های موجود در بازار استفاده کند. یک طراح باید شرایط کاری و محیطی و امکان دسترسی به نیروهای کار را در نظر بگیرد زیرا همه این موارد عامل مشخص کننده در طراحی سیستم هیدرولیک هستند.

پمپ هیدرولیک

شرایط طراحی سیستم هیدرولیک

یک طراح باید اطلاعات مورد نیاز و اساسی را از طریق منابع معتبر با کمک گفتن از افراد توانمند به دست آورد برخی اوقات ممکن است یک خودرو وقتی مورد تست هیدرولیک قرار بگیرد به خوبی عمل کند اما در خارج از میز تست ناتوان و بر عکس عمل کند و توقعات سازنده را برآورده نکند. البته باید قبول کرد که در محیط کار و در عمل تست حتما تفاوت هایی هست. برای مثال یک گیربکس در میز کار تست در دمای محیط ۲۰ درجه بسیار خوب و مناسب کار می کند ولی در فصل سرما وقتی درجه حرارت کاهش پیدا می کند به درستی کار نمی کند حتی ممکن است از کار بیافتد.

یکی از مواردی که در بکارگیری سیستم های هیدرولیکی وجود دارد استفاده نامناسب کاربران از کارکردهایی یک سیستم است و کاری را می خواهند که این قابلیت در طراحی آن لحاظ نشده است. به عنوان مثال یک دستگاه برش ورق برای ورق هایی با ضخامت ۱۰ میلی متر ساخته شده ولی برای ورق هایی با ضخامت ۱۵ میلی متر استفاده می شود و همین کار باعث خم شده تیغه دستگاه می شود.

پمپ هیدرولیک

ایمنی یک مسئله بسیار اساسی در طراحی است و سیستم هیدرولیکی باید به صورت کاملا ایمن طراحی شود. شیرفلکه های مغناطیسی توانایی این را دارند که پمپ را از مدار خارج کنند و زمانی که مدار برق قطع و وصل شود شیر فلکه باید عکس العمل خوبی ارائه دهد. اگر به هر دلیلی ولتاژ برق دچار ایراد شود برای ایمنی پمپ مدار بایستس به صورت اتوماتیک پمپ را خارج کند.

 

برای ایمنی سیستم هیدرولیکی باید از آکومولاتور یا انباره مورد استفاده قرار گیرد، زیرا وقتی مدار از کار بیافتد پمپ انباره عکس العمل نشان می دهد. برای درست کردن جک یا هیدروموتور که در شرایط نامناسبی قرار دارند و آنها را ایمن کنیم می توانیم از انباره کمک بگیریم . اگر طراحی یک سیستم هیدرولیکی طوری باشد که قطعات به صورت مرتبط روی هم سوار شوند، اگر یک قطعه با مشکل مواجه شود تمامی قطعات از کار می افتد.

در سیستم هیدرولیک تمامی قطعات که حرکت می کنند باید به وسیله دکمه های قفل شونده که در داخل قرار دارد نگهداری شوند. بعضی از سیستم های هیدرولیکی هستند که برای قفل کردن قطعات آنها از پین های فولادی به کار برده می شود. تمامی حفاظ هایی که در سیستم هیدرولیکی استفاده می شوند باید طبق مقررات ایمنی و استاندارد طراحی و تولید شوند.

مقالات مرتبط

درباره سپهر آسیا

شرکت سپهر هیدرولیک آسیا با بکار گیری نیروهای متخصص و مجرب و با توجه به نیازهای بازار صنعت امروز کشور به صورت مشخص صنایع زیر بنایی را مد نظر قرار داده و خدمات فنی مهندسی و تامین قطعات با کیفیت مطلوب را سر لوحه کار خود نموده است و در این راستا تا کنون خدمات ارزنده ای را به صنعت کشور ارائه نموده و مایع مباهات است که این شرکت در مواردی توانسته خدمات بی سابقه و منحصر به فردی انجام دهد که در بخش پروژه ها به آن اشاره خواهد شد.

دسترسی سریع

تماس با ما

لوگو
طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ