یونیت ‌های هیدرولیک چه کاربردی در صنایع دارند؟

یونیت ‌های هیدرولیک

یونیت‌ های هیدرولیک که با نام پاور پک هیدرولیک نیز شناخته می‌شوند، برای تأمین انرژی و قدرت سیستم هیدرولیک مورداستفاده قرار می‌گیرند. یونیت ‌های هیدرولیک از بخش‌های مختلفی ازجمله مخزن روغن، الکتروموتور، پمپ، شیرهای کنترل فشار و بسیاری لوازم جانبی دیگر تشکیل‌شده‌اند.

در یک سیستم هیدرولیک برای راه‌اندازی اجزا و اجرای حرکت‌های تعریف‌شده به توان هیدرولیکی نیاز است درنتیجه برای ایجاد این توان از یونیت‌ های هیدرولیک استفاده می‌گردد.

معمولاً در سیستم‌های هیدرولیک برای جابجایی توان هیدرولیک از مایعات بهره می‌گیرند که این توان توسط مخزن هیدرولیک یا پاور پک هیدرولیک تولید می‌شود. برای مثال در ماشین‌هایی مانند بولدوزر و بیل‌های مکانیکی یونیت‌ های هیدرولیکی به‌کاربرده می‌شوند. یونیت‌ های هیدرولیکی بر اساس نوع چیدمان شیرآلات، الکتروموتور و قطعات، به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌گردند.

پمپ هیدرولیک

کاربرد یونیت‌ های هیدرولیک چیست؟

یونیت ‌های هیدرولیک به‌عنوان قلب یک مدار هیدرولیک در بخش صنایع کاربردهای فراوانی دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ماشین‌آلات کشاورزی
 • تراکتورها
 • ماشین‌آلات ساختمانی
 • بالابرها
 • دستگاه‌های پرس
 • سیزر لیفت ها
 • درها
 • ماشین‌آلات صنعتی

پمپ هیدرولیک

اجزای تشکیل‌دهنده یونیت‌ های هیدرولیک

یونیت ‌های هیدرولیک از اجزای مختلفی تشکیل‌شده‌اند که شامل موارد زیر است:

 • رگولاتور: برای تنظیم و کنترل فشار
 • خطوط فشار: برای انتقال مایعات تحت‌فشار به پمپ
 • خطوط فشارشکن: برای کنترل جهت جریان مایعات و پیشگیری از افزایش فشار
 • موتور: برای تأمین نیروی موردنیاز پمپ
 • پمپ: برای دریافت و انتقال مایع به خطوط داخل مدار هیدرولیک

به‌طورکلی یونیت‌های الکترونیکی توان موردنیاز برای به حرکت درآوردن پمپ را از سه طریق و توسط سه نوع موتور با مکانیزم متفاوت تأمین می‌کنند:

 • موتورهای الکتریکی
 • موتورهای احتراقی
 • موتورهای پنوماتیکی

انتخاب نوع یونیت هیدرولیکی به نوع، شرایط و هدف کار بستگی دارد.

پمپ هیدرولیک

ویژگی‌های یونیت ‌های هیدرولیک استاندارد

یونیت ‌های هیدرولیک دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های یونیت هیدرولیک استاندارد عبارت‌اند از:

 ۱- Accumulators

ظروفی که به محرک‌های هیدرولیکی متصل می‌شوند Accumulators نام دارند که وظیفه اصلی آن‌ها جمع‌آوری مایع از مکانیزم پمپاژ برای ایجاد و حفظ فشار سیال است.

۲- پمپ‌های موتور Motor Pumps

دریچه‌ها یا Accumulators در یونیت‌ های هیدرولیک به یک سیستم پمپ چندگانه پیشرفته مجهز هستند. این پمپ‌ها معمولاً در یک‌زمان خاص و به‌صورت هم‌زمان کار می‌کنند.

۳- مخازن Tanks

در یونیت ‌های هیدرولیک برای جمع‌آوری و ذخیره حجم کافی از مایعات درون لوله‌ها، یک مخزن تخلیه تعبیه‌شده است؛ زیرا گاهی ممکن است حجم مایعات درون لوله‌ها بالا رود و نیاز باشد سیالات محرک در یک مخزن تخلیه شوند.

۴- فیلترها Filters

فیلترها در یونیت ‌های هیدرولیکی به‌صورت یک واحد بای پس (ByPass) می‌باشند که به‌صورت جداگانه در قسمت‌های موتور و پمپ وجود دارند. فیلترها به‌طورمعمول در قسمت بالایی مخزن نصب می‌شوند. با باز و بسته شدن دریچه‌ها و عبور مایع از این فیلترها مخزن پر یا خالی می‌گردد. لازم به ذکر است که فیلترهای یونیت هیدرولیک قابل تعویض هستند.

پمپ هیدرولیک

۵- سیستم گرمایی و سرمایی

برای پیشگیری از گرم یا سرد شدن بیش‌ازحد یونیت ‌های هیدرولیک، در نزدیکی فیلترها یک سیستم تنظیم دما تعبیه‌شده است تا از بالا آمدن درجه حرارت یا سرد شدن بیش‌ازحد در پارامترهای عملیاتی جلوگیری کند.

۶- کنترل‌کننده‌های واحد قدرت

Power Unit Controllers یا کنترل‌کننده‌های واحد قدرت رابط‌های کاربری هستند که توسط سوئیچ‌های برق، نمایشگرها و. بر توان قدرتی دستگاه نظارت می‌کنند. استفاده از این کنترل‌کننده‌ها برای نصب و ادغام واحد برق در سیستم‌های هیدرولیک لازم و ضروری است.

سخن پایانی

یونیت ‌های هیدرولیک با مکانیزم ویژه‌ای که دارند، توان قدرتی سیستم‌های هیدرولیک را تأمین می‌کنند. مخزن این یونیت‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود و این مخازن سیالات را در خود جای می‌دهند. دمای مایعات در مخازن یونیت ‌های هیدرولیک توسط یک تنظیم‌کننده کنترل می‌شود. درواقع تنظیم‌کننده باعث کنترل میزان فشار در یونیت می‌شود.

از دیگر قطعات مهم یونیت ‌های هیدرولیک می‌توان به پمپ و موتور اشاره کرد که هرکدام دارای کارکرد ویژه‌ای هستند؛ مثلاً موتور برای نیرو دادن و راه‌اندازی پمپ در یونیت تعبیه‌شده است. امروزه از یونیت‌ های هیدرولیک در صنایع گوناگون و ساخت دستگاه‌های صنعتی استفاده‌ی گسترده‌ای می‌شود.

مقالات مرتبط

درباره سپهر آسیا

شرکت سپهر هیدرولیک آسیا با بکار گیری نیروهای متخصص و مجرب و با توجه به نیازهای بازار صنعت امروز کشور به صورت مشخص صنایع زیر بنایی را مد نظر قرار داده و خدمات فنی مهندسی و تامین قطعات با کیفیت مطلوب را سر لوحه کار خود نموده است و در این راستا تا کنون خدمات ارزنده ای را به صنعت کشور ارائه نموده و مایع مباهات است که این شرکت در مواردی توانسته خدمات بی سابقه و منحصر به فردی انجام دهد که در بخش پروژه ها به آن اشاره خواهد شد.

دسترسی سریع

تماس با ما

لوگو
طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ